Partizan posle preokreta slavio na „Čika Dači“
Posle punih sedam godina fudbaleri kragujevačkog Radničkog 1923 i beogradskog Partizana ponovo su se susreli na stadionu “Čika Dača” u borbi za prvenstvene bodove. I ovoga puta radovali su se “crno-beli”, koji su slavili rezultatom 3:1 (2:1) i tako sačuvali čelno mesto na ta tabeli Linglong Super lige Srbije.

Gostovanje lidera na tabeli, beogradskog Partizana, izazvalo je veliko interesovanje kragujevačke publike, koja je lepo subotnje popodne iskoristila da uživa u jednoj lepoj i vrlo sadržajnoj fudbalskoj predstavi, u kojoj je viđeno četiri pogotka.

Strateg Radničkog 1923 Vladimir Radenković odlučio je da u startnu postavu uvrsti debitanta Ognjena Lakićevića, mladog defanzivca koji je ovog leta potpisao profesionalni ugovor sa kragujevačkim superligašem. Bio je to prilično smeo potez šefa struke Kragujevčana koji pokazuje da priče o afirmisanju igrača iz sopstvenog podmlatka nisu samo mrtvo slovo na papiru, već da su u klubu sa “Čika Dače” zaista spremni da pruže šansu najtalentovanijim izdancima svoje omladinske škole, što zaslužuje svaki respekt.

Na terenu se od prvog minuta sa longetom na desnoj ruci našao i iskusni Nemanja Tomić, koji je nedavno parafirao novi ugovor sa Šumadincima, dok se posle duže pauze među stative vratio Stojan Leković.

Na drugoj strani, trener Partizana Aleksandar Stanojević odlučio je da na klupi ostavi Izraelca Bibarsa Natka, dok je šansu u prvoj postavi dobio Filip Holender, rođeni Kragujevčanin, koji je fudbalsko ime izgradio u susednoj Mađarskoj.

Prvo uzbuđenje na utakmici viđeno je u 6. minutu, kada je Marković lepo proigrao Rikarda Gomeša, koji se ipak našao u nedozvoljenoj poziciji.

Samo dva minuta kasnije zagrmeo je stadion “Čika Dača”. Nakon dobrog prodora i centaršuta hitronogog Aleksandra Varjačića, Siniša Saničanin je nespretno reagovao i zatresao mrežu svoje ekipe.

Bio je to veliki šok za “crne-bele”, koji nisu očekivali ovakav početak utakmice, dok su Kragujevčani logično dobili na samopouzdanju.

Pokušao je u 23. minutu Holender da uputi udarac sa ivice kaznenog prostora, ali je izblokiran, da bi na drugoj strani zapretio Mirić nakon kornera, međutim nije to bilo ni dovoljno blizu da ozbiljnije ugrozi gol Aleksandra Popovića.

Zahtevali su “crno-beli” u 33. minutu od sudije Ostraćanina da dosudi najstrožu kaznu, signalizirajući da je nakon udarca glavom Lazara Markovića štoper Radničkog 1923 Stefan Filipović igrao rukom, ali je arbitar iz Kraljeva ostao čvrst u prvobitnoj odluci i pokazao je da se utakmica nastavi.

Partizan je do izjednačenja došao u 38. minutu. Posle prilično duge akcije “crno-belih”, lopta je došla do Miloša Jojića, koji je sa dvadesetak metara uputio pravi “projektil” u gornji levi ugao gola Radničkog 1923.

Usledio je potom pokušaj Marka Živkovića sa distance koji je završio preko gola, da bi uoči samog odlaska na odmor Beograđani stigli do preokreta. Ponovo je Živković šutirao, ovoga puta iskosa sa desne strane, Leković je nakratko odbio loptu na koju je natrčao Holender i smestio je u mrežu za vođstvo Partizana od 2:1.

Nadali su se simpatizeri Radničkog 1923 da će njihovi ljubimci u nastavku utakmice uspeti da se vrate na pravi kurs i isplivaju iz rezultatskog minusa, ali im je početak drugog poluvremena doneo novo razočarenje. Aleksa Damjanac je pogrešio prilikom predaje lopte, pogodio Lazara Markovića, a on odmah proigrao Rikarda Gomeša, kome nije bilo teško da iz neposredne blizine matira Lekovića.

Bio je to početak kraja Kragujevčana, koji su nakon trećeg primljenog gola u potpunosti psihički pali i dozvolili ekipi Partizana da preuzme kontrolu nad igrom.

Mogao je, doduše, Mirić u 54. minutu da vrati neizvesnost u utakmicu, ali iz dva pokušaja nije uspeo da uputi udarac u okvir gola gostiju iz Beograda.

Bibars Natko, koji je u igru ušao sredinom drugog poluvremena, već prilikom svog prvog kontakta sa loptom uputio je oštar udarac sa dvadesetak metara, ali je Leković bio oprezan. Mladi čuvar mreže Radničkog 1923 istakao se i par minuta kasnije, kada je osujetio pokušaj Siniše Saničanina.

Žaliće “crveni” za 73. minutom kada su propustili najzreliju priliku da se rezultatski vrate u život. Nakon centaršuta Varjačića i loše intervencije golmana Partizana Popovića, lopta je došla do Kovinića koji uspeva da je zahvati glavom, ali je prečka bila saveznik Beograđana u ovoj situaciji.

Opasno je bilo pred golom Kragujevčana u 75. minutu. Prvo je nakon udarca Rikarda Gomeša lopta prošla kroz noge Lekoviću i pogodila stativu, da bi u nastavku akcije mladi Terzić pokušao da savlada čuvara mreže Radničkog 1923, koji je još jednom odlično odreagovao.

Nije Leković dopustio ni novajliji u redovima Partizana Kvinsiju Menigu da svoj debitantski nastup u crno-belom dresu kruniše pogotkom, budući da je sjajnom paradom zaustavio udarac 26-godišnjeg Holanđanina u 83. minutu.

Poslednju priliku na utakmici imali su domaći. Posle duplog pasa Kovinića i Mirića, Urošević je uspeo da otkloni opasnost pred golom gostujućeg tima.

“Crno-beli” su ovom pobedom sačuvali vrh tabele sa 21 osvojenim bodom, dok su fudbaleri Radničkog 1923 ostali na desetoj poziciji sa osam sakupljenih bodova.

Izabranike Vladimira Radenkovića u narednom kolu očekuje gostovanje ekipi Voždovca.

RADNIČKI 1923 – PARTIZAN 1:3 (1:2)

KRAGUJEVAC
Stadion:
“Čika Dača”.
Gledalaca: 7 500.
Sudija: Stanko Ostraćanin (Kraljevo).
Pomoćnici: Nemanja Petrović, Slobodan Pavlović (obojica iz Užica).
Strelci: Saničanin (autogol) u 8. minutu za Radnički 1923, Jojić u 38, Holender u 45. i Rikardo Gomeš u 48. minutu za Partizan.
Žuti kartoni: Arsenijević, Damjanac, Mirić (Radnički 1923), Šćekić (Partizan).

RADNIČKI 1923: Leković, Varjačić (od 89. Ristović), Lakićević, Filipović, Damjanac, M. Vidović, Ilić (od 84. Vićentijević), Tomić (od 58. Kovinić), Dragutinović (od 84. Kovačević), Trifunović (od 58. Burmaz), Mirić.

PARTIZAN: Popović, Živković, Urošević, Vujačić, Saničanin, Zdjelar, Jojić (od 78. Šćekić), Marković (od 60. Menig), Jović (od 60. Terzić), Holender (od 61. Natko), Rikardo (od 78. Lutovac).