Da li je Siti trenutni lider zbog sudijskih grešaka ?

Delovalo je u jednom trenutku da će Mančester Siti rutinski odbraniti trofej u Premijer ligi. Međutim, sad je situacija drugačija. Livrpul je na -6 a ima i utakmicu manje. Pored igara ekipa, deluje da za sada i neke druge stvari utiču dosta na tabelu.

Engleske sudije su najgori deo engleskog fudbala. Zapravo, engleske sudije su među najgorim sudijama u Evropi. Zato više ne sude završnice evropskih takmičenja ali takođe zato nisu ni na evropskim i svetskim prvenstvima. Te iste sudije u dobroj meri utiču na tabelu za sada.

Pep Gvardiola je taktički genijalac. To ko osporavao sigurno samo laički prati fudbal bez da ulazi u neku čak i prosečnu analitiku. Isto tako, činjenica je da Siti igra jako dobro i da nije slučajno tu gde jeste, odnosno na vrhu. Ali nekoliko situacija pokazuje da su imali i vetar u leđa i to obično kad ih ne bi išlo.

U subotu su gostovali Evertonu. Nisu briljirali ali su dobili sa 1-0 nakon što je Foden iskoristio poklon Majkla Kina. Međutim, meč je obeležila jedna zaista velika sudijska greška. Par minuta nakon gola, Rodri je igrao rukom u svom kaznenom prostoru. Ni sudije ali ni VAR nisu reagovali iako je penal za Everton bio evidentan. Ne znamo i ne možemo znati da li bi Everton iskoristio penal i došao do boda ali svakako da postoji velika mrlja kad je ova pobeda Sitija u pitanju.

Slično se desilo i prvog dana nove nodine. Arsenal je odigrao verovatno najbolje poluvreme u poslednjih par godina. Nadigrao je Sitija u potpunosti i vodio 1-0. Siti se vratio u igru isključivo zahvaljujući greškama sudija. Još u prvom poluvremenu Arsenal je oštećen za penal jer je Edegor bio evidentno fauliran u kaznenom prostoru. U nastavku, za neuporedivo blaži kontakt, sviran je penal za Siti. Ubrzo nakon gola, i Gabrijel je poprilično jeftino isključen dok Rodri za lakat u glavu nije dobio crveni karton. Na kraju je Siti došao do pobede golom upravo Rodrija u završnici susreta.

Takva situacija bila je i protiv Vulverhemptona. Opet loša igra i opet sudijska greška. Prvo je Himenez dobio crveni ali ruku na srce i uradio je glupost i ta situacija nije sporna. Ali penal za Siti itekako jeste jer je ponovo dosuđen penal za jedan lagani kontakt.

Dakle, Siti je tri meča odigrao loše i uzeo devet bodova a da je u svakom bilo grešaka sudija iz kojih su profitirali. Realno, bez očiglednih grešaka sudija, u te tri utakmice Siti bi teško uzeo više od tri boda i sada bi bio egal sa Liverpulom a još bi Liverpul imao meč manje.

Niko ne spori da je Siti odličan tim, niko ne spori da igraju generalno odlično ove sezone. Ali isto tako niko ne može osporiti evidentne greške.

Do kraja sezone ostala je otprilike trećina. Bitka za titulu će biti veoma neizvesna. Iskreno se nadamo da sudijskih grešaka više neće biti i da će samo igrači i dva sjajna trenera odlučiti ko će biti novi šampion Engleske.

Arsenal 5 : 1 Everton
Brentford 1 : 2 Leeds United
Brighton & Hove Albion 3 : 1 West Ham United
Burnley 1 : 2 Newcastle United
Chelsea 2 : 1 Watford
Crystal Palace 1 : 0 Manchester United
Leicester City 4 : 1 Southampton
Liverpool 3 : 1 Wolverhampton Wanderers