Retrospektiva: Super B liga "Istok - Zapad" - 16. kolo

18.04.2021 – 18:00 RK Žitorađa – RK Jagodina 22:22 (10:8)

U sportskoj hali u Žitorađi odigrana je utakmica 16. kola gde su koplja ukrstile ekipe Žitorađe i Jagodine i nakon 60 minuta veoma tvrde borbe usledila je podela bodova 22:22 (10:8) gde je Žitorađa upisala prvi bod ove sezone. Jagodinci su i dalje u veoma velikom problemu što se tiče rostera. U sastav se vratio Luka Božanić ali i dalje se vide posledice bolesti COVID – 19 tako da nije mogao da pomogne svojoj ekipi. Veselin Jelić je igrao pod povredom a jedini spas je Marko Marković potražio u mladim igračima gde je predvodnik bio sa bekovske pozicije Mihajlo Stevović. Vredi pomenuti i Aleksandra Stanojevića koji je kao jedan od iskusnijih vukao kada je bilo potrebno. Žitorađani su se na polusezoni pojačali ali nije bilo dovoljno da se upišu bodovi sve do ove nedelje. Dragan Nikolić je iskoristio šansu i njegovi puleni su vodili tokom cele utakmice a na kraju „Ćurani“ su uspeli da „iščupaju“ bod. Kod gostiju najefikasniji je bio Aleksandar Stanojević sa 7 golova dok je u ekipi Žitorađe najefikasniji bio Blagoje Marković sa 9. Epitet najboljeg igrača utakmice zaslužio je golman domaće ekipe Mateja Obratov. Sudije na ovoj utakmici bile su iz Leskovca. Igor Nikolić i Dušan Cvetković. Delegat je bila Ivana Jovanović iz Zaječara.

17.04.2021 – 19:00 RK Zlatar – RK Metalac 31:26 (16:13)

Rukometaši Zlatara su u Novoj Varoši dočekali ekipu Metalca iz Kraljeva koja je veliko iznenađenje Super B lige. Iako su prošlo kolo rukometaši Zlatara poraženi u Jagodini, nisu dozvolili da ovoga puta iz Nove Varoši budu bodovi odnešeni. Od samog početka su nametnuli svoj ritam i u 15. minutu je bilo 8:2. Iako je Goran Veselinović zatražio tajm – aut, nije u nekoj meri pomoglo ali su uspeli pred sam kraj prvog dela da se gosti konsoliduju i da smanje zaostatak na -3. U drugi deo se ušlo golovima gostiju i u 38. minutu prvi put vode 18:19. Brzo je Vladimir Đenić zatražio minut predaha što je urodilo plodom i u 50. minutu je bilo 28:24. Nisu želeli da se opuste domaći i kako je vreme teklo gol razlika se povećavala. Na kraju zaslužena pobeda Zlatara. Kod gostiju najefikasniji je bio Aleksandar Đukić sa 11 golova dok je domaće do velike pobede vodio Đorđe Rakonjac koji je postigao 7 golova i time je zaslužio titulu igrača utakmice. Utakmicu su sudili Bojan Dauti i Uroš Minić iz Beograda. Kontorlor je bio Zdravko Matović.

17.04.2021 – 19:00 RK Mokra Gora – RK Hajduk Veljko 23:15 (11:7)

Najzanimljivija utakmica sezone u Super B ligi odigrana je u okviru 16. kola na Kosovu i Metohiji. Ekipu iz Negotina ugostila je Mokra Gora iz Zubinog Potoka koja je ovoga puta porazila ekipu Hajduk Veljka rezultatom 23:15 (11:7) i tako jednom nogom zakoračila u ARKUS ligu. Mnogi su ovo najavljivali kao derbi utakmicu ali gosti se nisu snašli kao što smo očekivali. Furiozno su domaći krenuli i u 9. minutu su imali 4:0. Nije Vladimir Stevanović želeo tajm – aut već je pustio svoje momke da se sami snađu na terenu jer važe za veoma iskusnu ekipu. Uspeli su u tome i u jednom trenutku je rezultat bio 5:3 a potom je usledio tajm – aut za goste kako bi se neutralisala prednost Mokre Gore. Od 23. do 27. minuta na terenu postiji samo Mokra Gora koja pravi seriju golova (10:5) a potom se na poluvreme odlazi sa 11:7. Znali su gosti da će biti veoma teško sustići Mokru Goru jer su puleni Zlatka Petronijevića bili u punom naletu. Otvorio je drugo poluvreme Miloš Matović smanjivši na 11:8 a potom ponovo sledi serija golova Mokre Gora koja u 35. minutu ima 14:8 gde je bilo jasno da će Negotinci ostati bez bodova. Nisu želeli domaći da spuste ritam i u jednom trenutku prednost je bila +10. Do kraja su se gosti koliko – toliko konsolidovali i smanjili na -8. Na utakmici su pokazana čak 22 isključenja od toga 4 crvena kartona (nakon 3 isključenja). Klupe su bile nervozne tako da su i domaći i gosti imali po jedno isključenje. Što se tiče najefikasnijeg igrača kod gostiju, to je bio Nikola Stanojčić sa 4 gola dok je domaće sa 9 golova vodio Andrej Biševac. Za igrača utakmice proglašen je golman Mokre Gore Nikola Milojković koji je bio nerešiva enigma za goste iz Negotina.

17.04.2021 – 19:00 RK Jastrebac – RK Priboj 24:23 (10:14)

Vrlo zanimljiva ali takmičarski ne toliko bitna utakmica odigrana je u Blacu gde su rukometaši Jastrepca posle preokreta uspeli da slave protiv ekipe iz Priboja. Jastrebac iz 16 utakmica ima 16 bodova dok je Priboj uspeo da izbori 10. Za sada je situacija mirna na začelju jer su Šamot iz Novi Pazar u sigurnoj zoni i trenutno nisu ugroženi relegacijom iz elite. Egal se u Blacu igrao svega 10 minuta a potom su gosti krenuli furiozno i kako je vreme odmicalo gol razlika se samo povećavala da bi se na poluvreme otišlo sa +4. Tokom celog drugog poluvremena gosti su imali prednost a potom su igrači Nemanje Todorovića krenuli nešto ofanzivnije i stekli prednost u 57. minutu. Stepanović je povisio na 24:22 u 60. minutu a gol za utehu i „prosute“ bodove postigao je Milinković te je na kraju bilo 24:23. Kod gostiju 13 golova je postigao Irnes Hadžović a kod domaćina najefikasniji je bio Aleksandar Hadžić sa 6 golova. Za igrača utakmice proglašen je Dalibor Radenković koji je postigao 4. Utakmicu su sudili Jovan Cvetković i Luka Petrović iz Niša. Delegat je bila Valentina Stanković takođe iz Niša.

17.04.2021 – 19:00 RK Topličanin – RK Kuršumlija 23:27 (10:12)

Toplički derbi je odigran u Prokuplju gde su se sastale ekipe Topličanina i Kuršumlije koja je posle 60 minuta borbe slavila pobedu rezultatom 23:27 (10:12) i tako se ponovo uključila u borbu za ARKUS ligu.Tokom celog prvog poluvremena u Prokuplju smo gledali egal gde su se ekipe stalno smenjivale u vođstvu. 23. minut je bio presudan kada se bude Kuršumličani i ponovo stižu do prednosti. U 27. minutu domaćin je ponovo izjednačio a zatim su gosti vezali 2 gola i na polureme otišli sa +2. U drugi deo su ušli gosti nešto ofanzivnije i brzo poveli. Trajalo je to do 39. minuta (16:16) a zatim je gost serijom golova otišao na 16:20 gde se ugasila poslednja nada kod domaćina za nekim iznenađenjem. Pokušavali su igrači Miljana Manića da sustignu goste ali iskustvo Kuršumlije to nije dozvolilo. Najefikasniji kod domaćih bio je Lazar Mladenović sa 6 golova dok je goste do velike pobede vodio Dušan Ilić sa 7 golova. Za igrača utakmice proglašen je Predrag Pavlović, golman Kuršumlije. Utakmicu su sudili Nikola Ilić i Ivan Veličković (Železnik – Umčari) dok je delegat bio Dejan Milenković iz Jagodine.

17.04.2021 – 17:00 RK Bela Palanka – RK Vranje 1957 32:33 (16:19)

Rukometaši Bele Palanke i dalje ne znaju za pobedu u drugom delu prvenstva. Ovoga puta dočekali su ekipu Vranja i nakon 60 minuta bili su poraženi minimalnim rezultatom 32:33 (16:19). Poslednju pobedu su rukometaši Bele Palanke ubeležili u 7. kolu protiv Žitorađe (13.11.2020). Što se tiče ove utakmice nada je postojala a ponovo je na terenu bio Vladimir Nikolić koji je trener ali zbog nedostatka igrača morao je da pomogne svom klubu. Sjajno su domaći startovali i nakon 11 minuta igre bilo je 6:3. Održavali su prednost sve do 23. minuta a potom su igrači Darka Stanojkovića pronašli željeni ritam i načinili preokret da bi se na poluvreme otišlo rezultatom 16:19. Iako su imali solidnu prednost Vranjanci, Bela Palanka nije odustajala i stalno je bila na korak od izjednačenja. U 56. minutu gosti postižu svoj poslednji, 33. gol. Nikola Pavlović sa 2 vezana gola vodi domaćina do -1 ali na kraju snage nije bilo da se načini izjednačenje. Kod domaćina po 8 golova postigli su Milan Urošević i već pomenuti Nikola Pavlović. Kod gostiju 9 puta je bio precizan Dimitrije Milenković. Za igrača utakmice proglašen je Uroš Tašković, golman Vranja. Arbitri su bili Danijel Stanković i Marjan Stefanović iz Leskovca. Kontrolu suđenja je vršio Goran Zdravković takođe iz Leskovca.