Streljaštvo: Andrea Arsović, Milutin Stefanović, Damir Mikec i Zorana Arunović osvojili titule na Šampionatu Srbije

Od četiri titule, tri su na seniorskom Šampionatu Srbije vazdušnim oružjem osvojili na novom strelištu u Smederevu - olimpijci.

Andrea Arsović (Partizan) puškom, Zorana Arunović i Damir Mikec (pištoljem) su odbranili titule, dok je puškom za seniore prvu zlatnu medalju u karijeri osvojio Milutin Stefanović iz kragujevačkog „Čika Mate“.

U konkurenciji seniorki puškom slavila je kao i lane Andrea Arsović iz Partizana ispred Lidije Mihajlović iz Niša i Ivane Maksimović iz Novog Beograda Ušća. Ekipna titula pripala je Partizanu ispred prošlogodišnjih šampionki iz Novog Beograda Ušća i lani trećih Nišlijki.

- Srećna sam jer sam odbranila pojedinačnu titulu, ali mi je još draže što smo posle dosta dugo vremena osvojili i ekipno prvo mesto – rekla je bronzana sa ovogodišnjeg EŠ u Finskoj Andrea Arsović.- Imala sam oba dobra rezultata i osnovnog dela 398 i finala 103,7 pa je i sa te strane mogu da budem zadovoljna.

Lidija Mihajlović je od člana UO kluba Smederevo Dragana Simića dobila posebno priznanje za rezultat od apsolutnih 400 krugova postignut pre nekoliko godina na starom strelištu u Smederevu koje je, otvaranjem novog, otišlo u istoriju. Mihajlovićeva, koja se vratila na vatrenu liniju posle transplatacije bubrega i osvojila srebrni trofej je rekla:

- Ovu medalju posvećujem lekarima i osoblju odelenja za nefrolgiju Kliničkog centra Beograda i Kliničkog centra Niša. Bodrili su me da što pre počnem da se takmičim, nije bilo lako da ponovo uđem u ritam treninga i još nisam u prvoj formi. Dobar rezultat sam postigla „na svežinu“ jer sam se uželela takmičenja.

Milutin Stefanović („Čika Mata“) koji je prošle godine bio treći, osvojio je seniorsko zlato vazdušnom puškom ispred šampiona 2011. Nemanje Mirosavljeva iz Novog Sada i Slovenca Željka Moičevića koji gađa za Novi Beograd Ušće:

- U posledih nekoliko sezona osvajao sam medalje na šampionatima ali ni jednu zlatnu i zadovoljan sam sa oba rezultata – rekao je Stefanović, koji je u Finskoj na EŠ debitovao u seniorskoj reprezentaciji.- Pobedili smo i u ekipnoj konurenciji i izgleda da nam je novo, lepo strelište u Smederevu donelo sreći. Nadamo se da će grad Kragujevac ispuniti obećanje i da ćemo i mi uskoro ući u novo strelište.

Pištoljem za muškarce, trijumfovao je Policajac i osvojio 11. uzastopnu titulu ispred prošle godine bronzanih „pištoljaša“ iz „Alekse Dejovića“ (Užice) i beogradskog Akademca.

Olimpijac šampionske ekipe Policajca Damir Mikec odbranio je titulu. Drugi je kao i lane bio Andrija Zlatić („A. Dejvić“, Užice) kome je ovo treća uzastopna vicešampionska titula.. Treće mesto kao i 2011. zauzeo je Dimtrije Grgić iz Akademca koji je 2010. bio prvi!

- Zlatić je posle osam dijabola imao 0,4 kruga prednosti i sebi sam rekao da moram devetom dijabolom da „ubijem“ jak centar – pričao je Mikec pošto ga je izgrlila i izljubila supruga Melisa.- Pogodio sam maksimalnih 10,9 krugova, ali je i Zlatić bio na visini zadatka, „ubio“ je odličnih 10,5 krugova i pred poslednju dijabolu smo u rezultatu bili izjednačeni. Odličan deveti hitac mi je pomogao da dobro završim finale sa 10,6 krugava i ponovo osvojim zlato. Oduševljen sam strelištem. Konačno da smo dobili prvi, namenski građen objekat za streljaštvo.

Najbolju finalnu seriju od 101,2 kruga imao je četvrtoplasirani Vasilije Groza iz Policajca.

Crvena zvezda je odbranila titulu u konkurenciji seniorki vazdušnim pištoljem. Smederevo je drugo a Bor 030 kao i lane – treći.

Zorana Arnović iz Crvene zvezde osvojila je petu titulu, četvrtu za redom (2004, 2009, 2010, 2011. i 2012).

- Došla sam u Smederevo da osvojim zlato. Gađala sam novim pištoljem sa elektronskim obaračem, koji sam koristila na nekoliko poslednjih takmičenja. Međutim, na OI ću gađati sa mehaničkim okidanjem u koje imam više poverenja. Zadovoljna sam rezultatom finala, u osnovnom delu sam imala nekoliko devetki elektronski mereno 9,9 i tu sam izgubila nekoliko krugova. Izvanredno strelište , sjajna atmosfera i ambijent i čestitam Smederevcima na ovom predivnom objektu – rekla je Arunovićeva, koja je pretekla evropsku šampionku Bobanu Veličković iz Bora 030 i mladu Grkinju Anu Karakaki koja je gađala za Smederevo i koja je prvog dana osvojila juniorsku šampionsku tutulu.

Veliku polemiku, pa i proteste, izazvalo je učešće stranih državljana na Prvenstvu Srbije Slovenca Željka Moičevića u Novom Beogradu Ušću, Melise Mikec iz Salvadora u Policajcu i mlade Grkinje Ane Karakakis, juniorske evropske vicešampionke MK pištoljem iz Beograda 2011. za Smederevo. Svi oni imaju licencu SS Srbije da mogu da gađaju i sa te strane njihovo učešće nije bilo sporno. Sporno je, a na to su ukazivali i oni koji su protestovali (među njima i vicešampion Srbije Nemanja Mirosavljev koji je rekao da je prvenstvo neregularno zbog učešća stranaca) da oni mogu da ostvare plasman koje donosi kategorizaciju a sami tim i stependiju, čime će biti oštećeni srpski strelci. O ovome bi trebalo što pre da se izjasni Streljački savez Srbije ceneći da učešće stranaca donosi boljitak srpskom streljaštvu, ali i da, sa druge strane, zaštiti interes i prava srpskih strelaca.

Ovaj Šampionat Srbije bio je centralna manifestacija u obeležavanju 125 godina od osnivanja Streljačkog saveza Srbije. U ovoj godini sva takmičenja i turniri biće posvećeni velikom jubileju. Održano je na novom strelištu u sportskoj hali sa 40 mesta i finalnom salom, a izvanredni organzatori bili su streljački radnici družine Smederevo.

Nagrade su uručivali gradonačelik Predrag Umičević, predsednik Skupštne grada Branče Stojanović i Nenad Maksić iz gradaskog veća.

Gradonačelniku Predragu Umučeviću suvenir je uručio sportski direktor Vladimir Jevtić iz Crvene zvezde jer je, kako je istakao, Smederevo darovalo Srbiji prekrasno strelište.

Rezultati, drugi dan Šampionata Srbije, vazdušna puška, seniorke: 1. Partizan 1.178, 2. Novi Beograd Ušće 1.177, 3. Niš 1.170 itd. Ukupno osam ekipa.

Pojedinačno: 1. Andrea Arsović (Partizan) 501,7 (398), 2. Lidija Mihajlović (Niš) 497,4 (394), 3. Ivana Maksimović (N. Beograd Ušće) 496,9 (395), 5. Melisa Mikec (Policajac) 495,5 (393), 5. Jelena Banović (Partizan) 495,5 (394) kruga itd. Finale vredelo 392 kruga, ukupno 49 seniorki.

Seniori: 1. „Čika Mata“ (Kragujevac) 1.771, 2. Novi Sad 1.767, 3. Novi Beograd Ušće 1.757 itd. Ukupno osam ekipa.

Pojedinačno: 1. Milutin Stefanović („Čika Mata“) 699,8 (596), 2. Nemanja Mirosavljev (Novi Sad) 699,5 (596), 3. Željko Moičević (Novi Beograd Ušće) 697,1 (595), 4. Milenko Sebić (Policajac) 697 (596), 5. Dragan Marković (N. Sad) 695,9 (591) krug itd. Finale vredelo 589 krugova, ukupno 34 učesnika.

Vazdušni pištolj – seniori: 1. Policajac 1.731, 2. „Aleksa Dejović“ (Užice) 1.705, 3. Akademac 1.688 krugova itd. Ukupno šest ekipa.

Pojedinačno: 1. Damir Mikec (Policajac) 687,1 (586), 2. Andija Zlatič („A. Dejović“) 685,5 (585), 3. Dimtrije Grgić (Akademac) 677,4 (574), 4. Vasilej Groza (Policajac) 675,2 (574), 5. Uroš Kačavenda (Novi Sad) 673,8 (574) itd. Finale vredelo 562 kruga, ukupno 21 senior.

Seniorke: 1. Crvena zvezda 1.137, 2. Smederevo 1.090, 2. Bor 030 1.079 krugova itd. Ukupno sedam ekipa.

Pojedinačno: 1. Zorana Arunović (C. zvezda) 487,3 (386), 2. Bobana Veličković (Bor 030) 486,4 (386), 3. Ana Korakaki (Smederevo) 478,3 (381), 4. Jasna Šekarić (C. zvezda) 477,5 (381), 5. Brankica Zarić (Kikinda) 474,6 (378) itd. Finale vredelo 372 kruga, ukupno 37 seniorki.