BEOGRAD, 6. avgust (Info centar).- Srećko Pejović, sportski direktor Streljačkog saveza Srbije odabrao je reprezentacije za 51. Šampionat sveta u Granadi u Španiji od 6. do 22. septembra, na kome će se vaditi i olimpijske vize za Rio 2016.
Srbiju će predstavljati ukupno 24 strelca. Nećemo imati predstavnike u disciplini pištolj za juniore, a kod junirki ovim oružjem imaćemo samo jednu takmičarku.
- Imamo u nekim disciplinama odlične ekipe koje mogu da se uhvate u koštac sa svetskim velesilama – smatra Srećko Pejović.- Prve pripreme će biti u Novom Sadu od 16. do 22. avgusta, a završne su planirane takođe u ovom gradu od 26. do 31. avgusta. Po posebnom programu treniraće od 4. avgusta u Granadi Ivana Maksimović sa trenerom Mirom Maksimović, a od 10. avgusta će u Pariz u kamp francuskih strelaca otići Jasna Šekarić, Zorana Arunović i trener Jelena Arunović.
Pejović je odredio veći broj strelaca, neki će gađati samo jednu disciplinu (vazdušna puška ili vazdušni pištolj) a juniori će se takmičiti samo vazdušnom puškom:
- Jeste da je to opterećenje za naš tanki budžet, ali smo prištedeli neodlaskom na Svetski kup u Pekingi i na ovaj način, investiramo u budućnost jer moramo da dajemo priliku mlađim strelcima da se kale. Odredio sam i rezervu za vazdušni pištolj za žene Aleksandru Ristović, koja će, sa još nekim strelcima koji spadaju u krug kandidata, proći pripreme. Učinićemo sve da se dobro spremimo, ciljevi su jasni – olimpijske vize i medalje, ali neće biti lako. Svi dolaze sa istim željama – rekao je Srećko Pejović zahvalivši se Olimpijskom komitetu Srbije i Ministarstvu omladine i sporta Srbije na izuzetnoj podršci streljačkom sportu.
Borbe za medalje počinju 8. septembra (MK pištolj, seniori – eliminacije, računaju se za ekipne medalje i vazdušna puška – seniori, finale od 13,30).
Sastavi reprezentacija i ekipa po discilinama – pištolj - seniori: Damir Mikec (Policajac), Dimitrije Grgić (Akademac), Andrija Zlatić („Aleksa Dejović“) – svi gađaju MK i vazdušnim pištoljem.
Seniorke – MK pištolj: Zorana Arunović, Jasna Šekarić (obe C. zvezda) i Jasmina Grgić (Smederevo). Vazdušni pištolj: Arunović, Šekarić i Bobana Veličković (Bor 030). Rezerva je Aleksandra Ristović (Zvezdara).
Juniorke – samo MK pištolj: Ana Alentijav (Smederevo).
Puška – seniori, MK puška trostav 3 puta 40 metaka i MK puška 60 metaka ležeći: Nemanja Mirosavljev (Novi Sad), Milenko Sebić („Akademija Maksimović“) i Stevan Pletikosić („Čika Mata“). Vazdušna puška: Pletikosić, Sebić i Milutin Stefanović („Čika Mata“).
Juniori - samo vazdušna puška: Stevan Jovanović, Miloš Ivanović (obojica „Čika Mata“) i Andrija Milovanović (Niš).
Seniorke, MK puška trostav 3 puta 20 metaka i MK puška 60 metaka ležeći: Ivana Maksimović („Akademija Maksimović“), Andrea Arsović (Partizan) i Jelena Živković (Jagodina). Vazdušna puška: Maksimović, Arsović i Katarina Biserčić (Niš).
Juniorke, MK puška trostav i MK puška 60 metaka ležeći: Milica Babić (Novi Sad), Tijana Kolarik (Pančevo) i Marta Bireš (Jedinstvo, Stara Pazova). Vazdušna puška: Babić, Tiha Todorović („Lukanjac“, Pirot) i Nina Radulović (Zvezdara).
Uz Srećka Pejovića, u stručnom štabu su - treneri za pušku: Dragan Donević, Mira Maksimović, Lidija Mihajlović, Dragan Marković (Milutin Stefanović će ostati kao trener za juniorske kategorije) i treneri za pištolj: Jelena Arunović, Aleksandar Zlatić, Boban Marković, Goran Mikec i Mitja Grgić. Lekar reprezentacije biće dr Slaviša Jovanović.
Na 50. Šampionatu sveta u Minhenu 2010. osvojeno je rekordnih sedam medalja – zlatna, četiri srebrne i dve bronzane. Srbija je prvi put na SP učestvovala kao samostalna država i medalje su osvojili - zlatna: Zorana Arunović (MK pištolj), srebrne: Zorana Arunović (vazdušni pištolj), Andrija Zlatić (vazdušni pištolj), ženska reprezentacija MK pištoljem (Jasna Šekarić, Zorana Arunović, Jelena Arunović) i muška reprezentacija vazdušnim pištoljem (Andrija Zlatić, Damir Mikec, Dimitrije Grgić), a bronze su pripale ženskoj reprezentaciji MK puškom trostav (Lidija Mihajlović, Ivana Maksimović, Andrea Arsović) i Nemanji Mirosavljevu (MK puška trostav).
Pre Minhena, najtrofnije učešće sa šest odličja bilo je u Finiksu u Arizoni 1970. kada su osvojene tri zlatne, dve srebrne i bronzana medalja.