U prethodnom olimpijskom ciklusu srpsko veslanje osvojilo 24 medalje na najvećim svetskim takmičenjima a uz to izvršilo i značajno podmlađivanje reprezentacije. – Gro reprezentacije čini takmičari nešto stariji od 20 godina na koje može ozbiljno da se računa gotovo dve decenije. – Nikada veći broj vrhunskih veslača. – Selektor Ilić: Imamo municiju za naredna tri olimpijska ciklusa. – Beskrajno talentovana juniorska generacija. – Jošićeva velika nada ženskog veslanja. – Samo maksimalno motivisani i istrajni dosegnu do vrha
Srpsko veslanje je sredinom oktobra i zvanično zakoračilo u novi olimpijski ciklus koji se završava Igrama u Riju 2016. Crta prethodnog četvrogodišnjeg perioda, sa kulminacijom na Igrama u Londonu gde je učestvovalo šest srpskih veslača i tačkom na Evropskom prvenstvu u Varezu na kojem je osvojeno čak četiri medalje, je podvučena. U osvrtu na prethodni period istovremeno pružajući pogled na vreme koje predstoji s zadovoljstvom se može konstatovati da je srpsko veslanje kadro da u narednom olimpijskom ciklusu pomeri već visoke granice koje je postavilo u godinama za nama. Na to jasno ukazuje i izjava selektora srpske veslače reperezentacije Nebojše Ilića koji je na početku priprema istakao da će reprezentativcima lestvica biti podignuta na viši nivo s krajnjim ciljem – medalja u Riju 2016.
– Kraj jednog i početak novog olimpijskog ciklisa idealan je trenutak da se stavi tačka na jedno poglavlje i da se otvori novo. U prethodne četiri godine, pored rezultatskog kontinuiteta u svim kategorijama akcenat je bio i na podmlađivanju reprezentacije i stvaranju posada koje će biti u stanju načine korak više na međunarodnoj sceni. Smatram da smo dosegli do oba cilja. U prethodnom olimpijskom ciklusu osvojeno je čak 24 medalja na najvećim svetskim taklmičenjima od toga 15 u seniorskoj konkurenciji, tri u konkurenciji mlađih seniora i šest u juniorskoj konkurenciji. Takođe, uspeli smo da napravimo jednu respektabilnu i mladu reprezentaciju koja, siguran sam, može u narednom periodu da se nosi sa najboljim svetskim posadama – kazao je na početku analize selektor veslačke reprezentacije Srbije Nebojša Ilić.
Pored odličnih rezultata najveći legat prethodnog perioda jeste činjenica da je u poslednje četiri godine višestruko uvećan broj vrhunskih veslača u Srbiji. Proverenim snagama Nikoli Stojiću (37), Nenadu Baboviću (34), Milošu Tomiću (32), Milošu Stanojeviću (28), Goranu Jagaru (28), Marku Marjanoviću (27) i ostalima uz rame su stali Radoje Đerić (21), Miloš Vasić (21), Miljan Vuković (22), Nenad Beđik (23) i Aleksandar Filipović (20) koji su već stekli afrimaciju na seniorskoj sceni.
– Posvećenim i studioznim radom uspeli smo da iznedrimo mnogo veslača sa ogromnim potencijalom i da među seniorima povećamo konkurenciju što svakako već daje rezultate a tek bi trebalo da se oseti pravi efekat toga. Pored Aleksandra Filipovića koji je u Varezeu ostvario veliki rezultat u dubl skulu sa Marjanovićem od novih snaga trenutno se izdvajaju Đerić, Vasić, Beđik i Vuković. Već na početku ovih priprema pokazali su ogromnu odlučnost i motivisanost i siguran sam da će takvim odnosom postati lokomotiva za sve generacije iza njih. Već su osetili dah olimpijskih igara i verujem da bi mogli da doveslaju do postolja u Riju. Naravno tu su i godinama standrani reprezentativci Stojić, Jagar, Marjanović i ostali koji će takođe u narednom olimpijskom periodu tražiti svoju šansu – istakao je Ilić.
Prava afirmaciju u seniorskoj konkurenciji u narednom olimpijskom ciklusu očekuje veslače koji su su potvrdili kvalitet u mlađim seniorima. To su Igor Lucić (21), Luka Đorđević (21), Jovan Jovanović (21) i Veselin Savić (22). Njih četvorica su prošle godine postali svetski prvaci za mlađe seniore u disciplini četverac sa kormilarom, a ove godine sa jednom izmenom u sastavu (umesto Savića veslao Aleksandar Filipović) odbranili svetski tron.
– Ubeđen sam da će veslači koji su u četvercu sa kormilarom osvojili dva svetska zlata u konkurenciji mlađih seniora kao i medaljama u juniorskoj konkurenciji, a trenutno studiraju i veslaju za amerčike timove, po povratku u Srbiju postati najoozbiljni kandidati kako za odlazak na Olimpijske igre u Riju tako i za osvajanje medalja na velikim takmičenjima do tada – „podvukao“ je Ilić.
Novi talas srpskog veslanja predvodi sjajna juniorska generacija koja je rezultatima na međunarodnoj sceni pokazala da i na njih najozbiljnije mora da se računa u budućnosti. U toj grupi veslača su sedamnastogodišnjaci Igor Lončarević, Andrija Šljukić, Bojan Došljak, Aleksandar Beđik, Aleksa Stanković i Nikola Selaković i Aleksandar Marinkoviski, jedini koji je proslavio punoletstvo.
– Politika Veslačkog saveza Srbije je oduvek bila i ostaće da se maksimalna pažnja posvećuje i mlađim kategorijama, ništa manje nego što je slučaj sa elitnim takmičarima. Takav pristup je jedini garant obezbeđivanja kontinuiteta rezulata i godinama unazad daje odlične rezultate. Ove godine juniori su zabeležili rezultat za istoriju srpskog veslanja na šta smo izuzetno ponosni. Četverac sa kormilarom Došljak, Beđik, Stanković, Marinkoviski je osvajanjem zlata na evropskom i bronze na svetskom juniorskom prvenstvu pomerio granice kada je ova disciplina u pitanju. Njihov uspeh dobija na težini ako se zna da su svi, izuzev Marinkovskog, tek zakoračili u juniorsku konkurenciju i da će se i dogodine takmičiti u njoj. Isto važi i za dvojac bez kormilara Šljukić, Lončarević koji je na debiju u juniorskoj konkurenciji osvojio svetsku bronzu što nijednoj srpskoj posadi nikada nije pošlo za rukom. Tu bih i dodao talentovanog Smederevca Nikolu Selakovića koji je već osvojio bronzu u seniorskoj konkurenciji u Varezeu. Sve u svemu ova grupa veslača se rezultatski već afirmisana, pokazavši ogroman kapacitet i bez ikakve dileme, iako izuzetno mladi, već sada su postali kandidati i za Rio – kazao je Ilić.
I kada je reč o ženskom delu reprezentacije Ilić veruje da će se Ivi Obradović, učesnici Olimpijskih igara u Pekingu 2008, i Ivani Filipović, evropskoj viceprvakinji u dubl skulu sa Obradovićevom u Plovdivu 2011, koje su rezultatima pokazale da su veliki oslonac za žensko veslanje, priključiti još neka veslačica. U ovom trenutku apostrofira potencijal mlade Ljiljane Jošić koja je već sa 15 godina pokazala ogroman kvalitet.
– Ljiljana je skrenula pažnju na sebe izvanrednim rezultatima na domaćim takmičenjima kojima je, iako je tek ušla u kadetsku konkurenciju, obezbedila sebi mesto u juniorskoj reprezentaciji koja je ove godine učestvovala na Evropskom i Svetskom prvenstvu. Da se radi o izuzetnom talentu dokazala je i na prvom testu za narednu sezonu na kojem je postigla ubedljivo najbolji rezultat u dve godine starijoj konkurenciji. Reč je o jednoj posvećenoj devojci koja može da zahvali i svom klubu Čurugu i treneru Raši na tome koliko je do sada dogurala, a Savez i reprezentacija će joj svakako u narednom periodu posvetiti maksimalnu pažnju – napominje Ilić.
OKVIRI
U planu i osmerac
Selektor Nebojša Ilić sa zadovoljstvom konstatuje da kada je muški deo reprezentacije u pitanju srpsko veslanje je napravilo vrhunsku municiju za naredna tri olimpijska ciklusa.
– S obzirom da je veslanje sport u kojem se najbolji rezultati postižu od 26 do 35 godine a imajući u vidu krštenice naših reprezentativaca mi ne moramo da brinemo za budućnost 15-tak godina. Kada se uzme u obzir trenutni kadar seniora i onih koji kucaju na vrata reprezentacije mogu slobodno da kažem da smo u proteklih nekoliko godina napravili odličan posao što nas samo dodatno motiviše da radimo još više i bolje. Poboljšanje infrastukture, pokretanje projekta „Indetifikacija mladih talenata“ i drugih akcija, organizacija velikih svetskih takmičenja kao i veliki trud i entuzijazam veslačkih radnika omogućili su nam da veslanje podignemo na visok nivo i da sa optimizom očekujemo godine koje dolaze. Mogu da najavim da ćemo u narednom periodu pokrenuti i i proces pravljenja velikih posada kao što su osmerac i četverac skul jer nam vrhunski veslački kadar konačno to omogućava – kaže Ilić.
Samo najistrajniji dosegnu vrh
Selektor Ilić poručuje:
– Svaka sezona je priča za sebe i nijedna ne dopušta ni najmanje opuštanje. Priča da ćemo ove godine biti nešto lošiji da bismo sledeće bili bolji ne postoji u vrhunskom sportu. Svaki trening, svaka šansa moraju maksimalno da se iskoriste ukoliko želiš da podigneš svoj rezultat na viši nivo. U vrhunskom sportu važi pravilo da ukoliko želiš da osvojiš prvo mesto na svetu tvoj pristup i prilaz svakom treningu mora da bude najbolji svih 365 dana u godini. Ko uspe da motiviše sebe u nameri da istraje u tome desegnuće svetski vrh. Ostali će biti u zlatnoj sredini koja u veslanju nema neki veliki značaj – zaključio je Ilić.