Moderni petoboj: Poslednja medalja Lauri Asadauskaite, SAD osvojile 104 medalje!

LONDON 11. avgust (Info centar).- Petobojka Laura Asadauskaite (Litvanija) osvojila je poslednju zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Londonu jer po tradiciji, njena disciplina moderni petoboj zatvara Olimpijske igre. Asadauskaite je ove godine osvojila titulu šampionke Evrope a prošle godine je bila prvak sveta. U Londonu je slavila sa 5.408 bodova što je najbolji olimpijski rezultat.

Domaćini, Britanci su se radovali zbog srebra Samante Marej, dok je bronza pripala Jane Markes (Brazil).

Moderni petoboj se odžava u jednom danu i ima pet disciplina: mačevanje, plivanje 200 metara kraul, konjički sport – preskakanje prepona, streljaštvo i trčanje. Posle tri discipline počinje hendikep takmičenje gde se računa postignuto vreme u ostale dve discipline – streljaštvu (tri puta po pet hitaca za po 75 sekundi) i tri puta trčanje po 1.000 m i preračunava se u bodove.

Takmičenja na Olimpijskim igrama u Londonu (27. jul – 12. avgust) su završena. Najuspešnija nacija su SAD sa 104 medalje i jedine imaju trocifren broj odličja (46 – 29 – 29). Kina je druga sa 87 (38 – 27 – 22), Velika Britanija treća sa 65 (29 - 17 – 19). Slede: 4. Rusija 82 (24 - 25 – 23), 6. Koreja 28 (13 – 8 - 7), 7. Francuska 34 (11 – 11 – 12), 9. Italija 28 (8 – 9 – 11), 10. Mađarska 17 (8 – 4 – 5) itd. Srbija je na deobi 42. mesta sa 4 medalje (zlato, srebro i dve bronze). Ukupno je 85 zemalja ponelo trofeje iz Londona.