PL BiH: Borac - Sloboda 2:1

Saša Kajkut

Fudbaleri Borca pobijedili su Slobodu iz Tuzle rezultatom 2:1 u posljednjoj utakmici 19. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine, a ovim trijumfom Banjalučani su se izjednačili sa Željezničarem na drugoj poziciji i došli su na samo bod zaostatka za vodećim Sarajevom.

Gosti iz Tuzle prvi su zaprijetili ali je loš udarac Mujagića odbranio golman Borca Mladen Lučić. Od ovog trenutka domaći tim je u potpunosti preuzeo inicijatvu i posjed lopte, a samo minut kasnije zaprijetio je Vranješ. Napadač Borca povukao je loptu sa desne strane, paralelno sa linijom šesnaesterca, šutirao ali je njegov udarac završio na prečki.

Samo dvije minute kasnije domaći tim je došao u vođstvo. Korner sa lijeve strane izveo je Ziljkić, a najviši u skoku bio je Saša Kajkut koji je glavom matirao golmana Slobode Almira Bekića.

Nastavili su Banjalučani sa ofanzivnom igrom i stvaranjem šansi. Prvo je Ziljkić u 17. minutu odlično šutirao ali je ovaj put Lakić bio na mjestu.

Pet minuta kasnije pokušao je i Vranješ, ali je njegov udarac zavšio je u bloku. Zaprijetila je i Sloboda u 30. minutu, međutim, golman Banjalučana odlično je istrčao na jednu dubinsku loptu ispred Almira Bekića i otklonio opasnost.

Novu priliku imali su fudaleri Borca u 33. mintu, Ziljkić je primio loptu na lijevoj strani, petom proigrao Volkova, ovaj uputio dobar centaršut, ali je udarac Kajkuta glavom ovaj put izblokiran.

Odmah na otvaranju drugog poluvremena novi gol za Borac. Almedin Ziljkić je još jednom potvrdio visoku klasu, maestralnom minijaturom je izbacio je iz težišta tri igrača Slobode, vratio povratnu loptu za Kajkuta koji je pravovremeno utrčao i sa pozicije paralelno sa prvom stativom poslao loptu u kontra ugao za 2:0 već u 46. minutu.

Uslijedio je nešto mirniji period, a onda je u 76. minutu nakon centaršuta Bekrića iz kornera sa lijeve strane, Uzelac dobro skočio u šesnaestercu, šutirao glavom, Lučić je dirao loptu, a ona se od prečke odbila u mrežu.

Do kraja utakmice nije bilo izglednih prilika ni na jednoj strani pa su Banjalučani uspjeli doći do tri boda.

Tekst i foto: srpskainfo.com

Radnik 5 : 1 Zvijezda 09
Željezničar 1 : 0 Tuzla Siti
Velež 2 : 1 Borac
Sarajevo 2 : 1 Mladost
Široki Brijeg 1 : 1 Zrinjski
Sloboda 2 : 1 Čelik