Golupčani prvi put srpskoligaši: Iz drugog pokušaja do istorijskog uspeha

Slušaj vest
NOVO
0:00

FK Đerdap, Golubac - foto: Jovica JosićFK Đerdap, Golubac - foto: Jovica Josić

Nije treća, nego druga sreća za Đerdap iz Golupca, prvaka Zone Dunav. Istorijski plasman u Srpsku ligu Zapad za naselje pored Dunava od oko 1.500 stanovnika privukao je veliku pažnju i gradić živi za fudbal. Od sada, pored atraktivne lokacije uz veliku evropsku reku i Golubačku srednjovekovnu tvrđavu, biće poznat i po fudbalskom klubu.

Titulu su obezbedili u poslednja tri kola plej-ofa, pobedama nad Omladincem iz Šetonja i Rudarom iz Kostolca. Regularni deo sezone su, takođe, okončali na vodećoj poziciji i prednost su u doigravanju samo uvećali, tako da porazi od OFK Mihailovca i Gruže nisu bitnije uticali na konačni izgled tabele.

Timskim pristupom, radom i iskustvom došli su do ovih visina. Pomenimo golmana Đorđevića, najiskusnijeg Redžića, kapitena Nastasovića, zamenika kapitena Jelića, Krstića, Dobreska, Miletića, Bićanina, V. Jovanovića, zatim mlađi talas i bonuse Nikolića, Smiljanića, Ivkovića... Trener Saša Ranković je na raspolaganju imao 20 igrača i njegovim dolaskom pre dve godine krenuo je uspon kluba.

- Nije nas pokolebao neuspeh u prethodnoj sezoni, seli smo, ukazali na probleme i rešili da krenemo pravim putem. Jedrili smo pravim smerom, nismo želeli da krivca tražimo vani, nego u našem dvorištu. Treninzi su pojačani i sprovedeni u kontinuitetu. U skladu sa tim, biran je takav profil igrača koji mogu da budu istrajni u radu. Nije mnogo menjan igrački kadar, postavljeni zahtevi su predočeni igračima i njihovo je bilo da se prilagode postavljenim zadacima. Ispravnim pristupom i kontinuitetom u radu došli su adekvatni rezultati i tu vidim našu prednost u odnosu na rivale. Kratko smo uživali na lovorikama i okrenuli se onome što nas očekuje u istorijskom izdanju Srpske lige Zapad. U međuvremenu je obavljena selekcija igrača i zadržani su oni koji mogu da odgovore zahtevima trećeg ranga - objašnjava Ranković.

Lokalna samouprava je prepoznala jedan zdrav i ambiciozan sportski kolektiv i podržala FK Đerdap. Klub već dve godine vodi predsednik Dejan Jokić i specifični su po tome što nemaju operativne funkcije, nego grupu od šest-sedam ljudi koji kolektivno pomažu i konsenzusom odlučuju. Pomenimo imena Uroša Mijovića, Saše Stojanovića, Marka Stojakovića, Miće Jovanovića i sekretara Slađana Ognjanovića, alfu i omegu kluba.

Trenutno se na stadionu "Pod žutim bregom" obavljaju radovi na postavljanju dodatnih stolica, tako da će na tribinama moći da sedi 500 navijača, koje će biti kompletno pokrivene, a ujedno se vrši nivelacija terena i postavlja nova rolovana trava.