Pisanje istorije: Odbojkaši Niša u četvrtfinalu Kupa CEV

Najveći uspeh u dosadašnjoj istoriji; foto: M. P.

Pobedom nad Polonijom iz Londona rezultatom 3:1 odbojkaši Niša plasirali su se u četvrtfinale Kupa CEV i ovo je dosad najveći uspeh ovog kluba u nekom evropskom takmičenju. Borba za polufinale je u četvrtak, 17. decembra u Monpeljeu.

Gubili su niški odbojkaši 1:0 u setovima, ali boljom igrom, predvođeni sjajnim Bardijom Sadatom i kapitenom Markom Nikolićem preokrenuli i pobedili sa 3:1. Ovo je istorijski uspeh Niša, a imaće priliku da ode i korak dalje jer ga za dva dana očekuje četvrtfinale protiv boljeg iz duela Mladi radnik iz Požarevca - Monpelje.

Dobro su počeli niški igrači, poveli sa 3:1 u prvom setu, ali greškama su dopustili da Polonija izjednači (6:6). Poenom Uroša Nikolića i blokom Stojkovića, Niš je ponovo poveo (8:6), ali su Englezi izjednačili i usledila je izjednačena igra. Nišlije su imale vođstvo od 15:13, ali serijom 3:0 ekipa iz Londona je povela sa 16:15. Poenima Stojkovića Nišlije su održavale neizvesnost, ali je Polonija sa dva vezana poena povela sa 22:20. Nije mnogo pomogao tajm-aut ekipi Niša jer je engleski tim, koristeći greške na servisu Nišlija, došle do prve set-lopte koju su i iskoristili (25:21) za vođstvo od 1:0 u setovima.

Početak druge deonice doneo je nezivesnost, ali su Englezi uspeli da povedu sa 9:7. Niški igrači grešili su sa servisa, čuvali su vođstvo, a engleski odbojkaši i imali i plus 4 (15:11 i 20:16). Dobrim napadima Jelića, blokom i poenom Marka Nikolića Niš je polako "topio" zaostatak. Tada je na servis-liniju stao Brazilac Visente čiji su servisi zbunili protivnika, a blok Sadata i poen kapitena Nikolića doneli su izjednačenje (23:23), a Nikolić je lepim poenom doneo izjednačenje u setovima (25:23).

Nakon izjednačenog starta trećeg seta, Sadat i Stojković su doneli prednost predstavniku Srbije od 4:2. Uzvratila je Polonija, pa se igralo poen za poen do sredine seta. Serijom 6:0 i poenima Jelića i Uroša Nikolića, a i greškama protivnika, Niš je poveo sa 18:13. Nisu se Englezi predavali, pa su uzvratili serijom 3:0 i došli na poen zaostatka (20:19). Opet je na servis-liniju stao Visente, čiji servisi očigledno nisu prijali ekipi iz Londona, pa je pomogao da Marko Nikolić i Bardija Sadat donesu Nišu prednost od 23:19. Prvu set-loptu Sadat je iskoristio za 25:20 i vođstvo od 2:1 u setovima.

Uz dobre servisa Sadata na početku četvrte deonice, kao i uz jedan as mladog Iranca, Nišlije su povele sa 3:0. Dobrim servisima Kanelosa Polonija se vratila i izjednačila na 6:6, a seriju je prekinuo tajm-aut Niša. Dobrim servisima i igrom u polju Polonija je preuzela vođstvo (11:8). Serijom 3:0 i raspoloženim Nikolićem Niš je preokrenuo i poveo sa 16:15, pa nakon izjednačene igre, pre svega greškama Engleza, Niš je poveo sa 20:17. Čuvale su Nišlije vođstvo, a prvu meč-loptu omogućio je Marko Nikolić, jedan od najboljih pojedinaca. Niški tim je tek iz drugog pokušaja osvojio set i obezbedio pobedu (3:1) i to poenom kapiten (25:21).

Trener Niša Dragan Svetozarević će nakon meča čestitao svojim igračima na borbi i pobedi.

Taj drugi set je sigurno bio prekretnica utakmice, naše samopouzdanje se vratilo. Igrali smo sve bolje i bolje, a oni su padali. Završili smo treći set dobrom igrom, četvrti dobro počeli, pa stali, ali smo se vratili i odigrali dobro do kraja. Jedna dobra pobeda za nas, za klub. Istorijski uspeh, četvrtfinale Kupa CEV i igrači su se na početku malo stegnuli, ali su se posle opustili i odigrali do kraja dobro i borbeno - rekao je Svetozarević.

Nišlije će za dva dana, tačnije u četvrtak, 17. decembra od 18 sati igrati četvrtfinale sa pobednikom meča Mladi radnik (Požarevac) - Monpelje.

POLONIJA - NIŠ 1:3 (25:22, 23:25, 20:25, 21:25)

Monpelje, Francuska. Sudije: Ehsan Rejaeyan (Francuska) i Koen Luts (Belgija)

POLONIJA: Skrovonek 2, Smit 5, Tang-Taje, Nilson 20, Mađo, Mils, Tuton, Ribeiro de Paula 7, Mekson, Rodrigez, Dalakuras 18, Kanelos 5.

NIŠ: Đokić, Jović (libero), Sadat 24 (2 asa, 3 bloka), Milovanović, Stojković 5, U. NIkolić 9 (3 bloka), Visente 1 (1 blok), Jelić 6, Kone 3, Jovanović, Savić, M. Nikolić 21 (2 bloka).