XS
SM
MD
LG

Ognjen Vranješ: Nisma loš momak

Banjalučanin Ognjen Vranješ (29) je poslednjih meseci punio štampu medija u regionu, ali i svetu. Retko se oglašavao. Šovinistička navijačka grupa okupljena pod imenom “BH fanatikosi” vređala ga je godinama sa tribina zbog tetovaže granica Republike Srpske koju je potom prekrio drugom tetovažom, osudio ga je i Fudbalski savez BiH zbog tetovaže Momčila Đujića, a onda ga je eliminisao i selektor Robert Prosinečki.

Iako je jedan od najboljih i najpouzdanijih defanzivaca u reprezentaciji BiH selektor se odrekao Vranješa i sada ima problem u odbrani, još uvek nije pronašao adekvatno rešenje, a kada ga i pronađe pitanje kako će ono da odgovori zahtevima u kvalifikacijama za EP 2020. godine.

-Nepravedno je što sam ja uvek žrtveni jarac – istakao je na počeku svoje ispovesti Ognjen Vranješ za belgijski HLN.

Dodao je da vidi tešku budućnost i da ova njegova ispovest neće mnogo uticati na javno mnjenje. Jedna od osuda je bio i komentar “Dobro došli u pakao” nakon utakmice Ajaksa u Atini protiv AEK-a.

-Bila je to glupost. Činilo se da sam odobrio huliganstvo, ali to svakako nije bila moja namera. Samo sam hteo da pokažem koliko je užarena atmosfera u mom bivšem klubu AEK-u. Nisam dovoljno razmišljao, jer su moji grčki prijatelji “skočili” na mene. Stvarno mi je žao. Napravio sam grešku – prokomentarisao je Vranješ.

Medijima u BiH je govorio o proganjanu zbog tetovaže Momčila Đujića, a o tome za belgijske medije je rekao:

-Momčilo Đujić je bio sveštenik koji je pripadao mom narodu i kojeg je narod prihvatio. Sve ostalo i nije toliko važno!

Onda se nadovezala i afera sa pevačicom Jelenom Karleušom, Vranješ kratko kaže:

-To je privatni život.

Ipak, rukovodstvo Anderlehta je reprezentativca BiH prebacilo u “B” tim.

-Niko me ne može da optužuje za nedostatak predanosti i profesionalnog rada. Radim ono što mi ljudi kažu. Ne mogu ništa drugo, imam ugovor i moram to da ispoštujem. Nisam fudbaler koji igra na obećanjima. Kada sam pitao zašto sam prebačen u “B” tim dobio sam jasan odgovor: “Anderleht ne želi da ometa svoje talente s igračem koji nema budućnost u klubu”. Šteta! - konstatovao je Vranješ.

Vranješ je govorio i o mogućnosti povratka u “A” tim Anderlehta i konstatovao:

-Mogu samo da pomognem mladima. Imam iskustva, odigrao sam Ligu šampiona i Ligu Evrope i bio na Svetskom prvenstvu u Brazilu. Tek sada trebam da dobijem priliku i imam zapaženu minutažu. Takođe, osećao bih se bolje u tome: radom bi zarađivao svoj novac. I zadržao bih takmičarski ritam. Redovno treniram samostalno, jednostavno zato što mislim da mogu učiniti nešto za Anderleht. Ali, u razgovorima sa Mišelom Veršhjerenom jasno sam osetio da je definitivno gotovo. Klub više neće menjati svoje mišljenje.

Banjalučanin smatra da je “bizarna stvar” zbog koje je odstranjen u “B” belgijskog velikana:

-Elementi koji su privatni i nisu sportski ne treba da imaju bilo kakav uticaj na karijeru bilo kojeg sportiste, ali… Eto, recimo, Karim Benzema je bio uključen u mnoge pravne istrage, postoji zapis o seksu sa malom prostitutkom, ali on je još uvek u timu Real Madrida!? Hećemo li reći da je Real, u poređenju sa Anderlehtom, mali klub? Ono što doživljavam kao nepravedno je to da se greške koje napravim uvek uvećavaju. U izvesnom smislu, ja sam sada žrtveni jarac, to nije opravdano. Previše sam skupo platio svoje pogrešne korake. Ipak sam i samokritičan. Shvatam da se poslednjih meseci nisam odlično ponašao.

Mnogo negativne energije se okupilo oko borbenog defanzivca krajem prošle i početkom ove godine, mnogi u Briselu kažu da je od aduta postao pilot kamikaza…

-Suviše je lako to reći, da sam isključio ja bio samo krivac za malaksalost ekipe. Mnogi igrači koji su došli u Anderleht nisu pomogli klubu. Meni su sudije prilazile drugačije jer ih je na to terala moja reputacija… Dakle, nije samo do mene – tvrdi Vranješ.

Imao je ponude nekih klubova, pre svega iz Rumunije i Poljeske, Univezitatea Krajova i Legija Varšava su ga zvale. Ali…

-Volim da budem u Belgiji, život je ovde odličan. Na primer, povremeno lovim u Ardenima, što me opušta. Uvek bacam ulovljenu ribu. Vidite, nemam loš karakter. Ne mogu da vratim vreme nazad. Ponekad bih voleo, ali s druge strane, mnogo sam naučio. Nisam loš momak. Nemam problema s tom iskrivljenom slikom o meni. Možda i jesam? Znate, svako ima pravo na svoje mišljenje, ne mogu ništa da promenim u vezi toga i nisam ni pokušavao. Moj karakter ima vrhove i doline, ali me je formirao kao čoveka. Vratiću se. Ja sam borac, koji se nikada neće promeniti, ali ni predati – rekao je na kraju Ognjen Vranješ za belgijski HLN.

Ratna iskustva

Belgijski novinar je konstatovao da je Vranješ rođen i odrastao u Banjaluci – gradu sa skoro 200.000 stanovnika, na reci Vrbas, za vreme jugoslovenskog građanskog rata devedesetih godina.

-Pedeset dana smo bili bez struje. Cela kuća bila je puna sveća da bude bar malo olakšanje. Bilo je teško. Morali smo se nositi i živeti s jedva nekoliko evra dnevno, dok je kilogram šećera koštao pedeset evra. Fudbal mi je ponudio egzistenciju, kao i bratu Stojanu koji je takođe postao profesionalni fudbaler. Svoj deci na svetu želim to put kojim smo prešli nas dvojica – kaže Ognjen.

Kćerka Adriana

Ognjen Vranješ posebno priča o svojoj kćerki:

-Zove se Adriana. Ima četiri godine. Ja sam otac pun ljubavi, ali mogu da budem i strog. Želim da je pripremim za ono što život donosi. U stabilnom okruženju. Kao što je, recimo, Ukel, gde trenutno živim u Belgiji, da se uklopi u sredinu. Zato nisam želeo da idem iz Belgije, ponude koje sam dobijao nisam prihvatio.

Sportski žurnal